Kekemelik Zaman İçerisinde Geçer Mi?

Kekemelik yanlış konuşma alışkanlığının ısrarlı tekrarıdır. Dolayısıyla doğru ve akıcı konuşma alışkanlığın bir eğitimle kazanılması ve kişinin  bu sorundan tamamen kurtulması sağlanmalıdır.

Kekemelik Kaç Yaşında Başlar?

Kekemelik probleminin başlangıç yaşı yoktur. Erken çocukluk döneminde çocuğun rol model aldığı kişi yada kişilerde kekemelik olması durumunda çocuk kekeleyerek konuşma eğilimde de olabilir yada çocuk yada bireyin yaşadığı tramvatik bir olay (kaza, korku, şiddet, ölüm kaygısı vb. ) karşısında kekemelik başlangıcı da olabilir.

Kekeme Konuşmanın Belirtileri Nelerdir?

Çocuk yada yetişkin bireylerde kelime başlangıcında hece yada hece gruplarının, bir yada birden fazla tekrar edilmesi durumunda (ba-ba-bab-baba, a-a-an-anne).Yanlış nefes kullanımına ya da kararsız konuşmaya bağlı olarak sözcüklerde alışılmadık vurgulamaların ortaya çıkması, seslerde patlamalar yapılması (pppp-pardon, iiiiiii-inecek vvvv-var… vb.) bu belirtilerden bir ve birden fazla görülmesi durumunda müdahale edilmelidir.

Kekemelik ve Sosyal Hayat

Konuşma problemi yaşayan bireyler kendini toplum içerisinde rahat ifade edemediklerinden dolayı konuşmaktan çekinebilirler, kendilerine yönlendirilen sorulara cevap vermekten kaçınma ya da kısa cümlelerle geçiştirme eğiliminde olmaktadırlar. Kalabalık ortamlardan kaçınıp kendi kendine kalmayı tercih edebiliriler.

Kekeme İnsanların Ortak Özellikleri Nelerdir?

Konuşma problemi yaşayan bireylerin iç dünyasında yaşadıkları kaosu dışa vurumu kişiden kişiye değişkenlik gösterebilir bununla birlikte genellikle ortak özellikleri içine kapanıklılık, hırçınlık, öfke kontrolsüzlüğü ve asabiyet olarak görülebilir.

Kekemelik Neden Olur?

Kekemelik başlangıcı kişiden kişiye değişkenlik göstermekle birlikte erken çocukluk döneminde çocuğun rol model aldığı kişi yada kişilerde kekemelik olması durumunda çocuk kekeleyerek konuşma eğilimde de olabilir yada çocuk yada bireyin yaşadığı tramvatik bir olay (kaza, korku, şiddet, ölüm kaygısı vb. ) karşısında kekemelik başlangıcı da olabilir.

Kekemelik Nasıl Başlar ?

Konuşma problemleri başlangıcı kişiden kişiye değişkenlik göstermekle birlikte genellikle taklit ani korku veya travma durumlarında kaza yada ölüm durumlarında, var olan hafif tutukluluk durumunun kekemeliğe dönüşmesine yada hiçbir sorun yaşamayan bireylerde kekemelik görülmesine sebep olabilir.

Kekemelik Artarmı ?

Evet. Kekemelik veya tutukluluk problemi yaşayan bireylerde erken dönemde müdahale edilmesi çok önemli olup kişini problemi düzeltmeden hayatına devam etmesi durumunda kekemelik düzeyinde artış görülmesi aynı zamanda tikler ve çeşitli anormal mimikler görülme ihtimali yüksektir.

Artikülasyon Nedir?

Artikülasyon Konuşma problemlerinden sadece bir tanesi olup kısaca seslerin doğru telaffuz edilememesidir.

Artikülasyon Neden Oluşur?

Artikülasyon problemi uzun süre emzik yada biberon kullanan çocuklarda,doğuştan gelen ağız içi yapısal bozukluklar( dil bağı, kanguru damak yada tavşan dudak ), uzun süre sıvı gıda ile baslenen katı  gıda ile baslenmeye alışmış çocuklar ile bebeksi konuşmayla ilgi toplayan çocuklarda(Örneğin, çocuk araba demek yerine ababa dediğinde alkış topluyorsa) daha sık görülmektedir.

Kekemelikte Cinsiyet Farklılığı Var Mıdır?

Konuşma problemleri yaşayan erkek ve kız çocuklarının arasındaki oran çeşitli araştırmalarda birbirine benzer sonuçlar vermektedir. Bu oran yaklaşık iki-üç erkek çocuğa karşın bir kız çocuktur. Erkek çocuklar arasında dil yetersizliği oranı daha yüksektir. Yapılan bazı araştırmalarda buna neden olarak toplum yapısı ortaya konmakla birlikte  ‘Erkek adam ağlamaz, erkek adam korkmaz’ gibi yanlış inançlardan kaynaklandığı düşünülmekte ve travma yada şiddete maruz kalan erkek çocuklarının  dışa vurumu kız çocuklarına nazaran daha güç olmaktadır.