Okul Öncesinde Kekemelik

Kekemelik doğuştan gelen konuşma ritminin ani korku, travma,  sevgi kaybı(ölüm) vb. nedenlerle bozulması sebebiyle oluşabilmektedir. Bu nedenlerle birlikte okul öncesi dönem (3-6) yaş arasında hatta konuşma sürecinin başlamasıyla konuşma problemleri(Kekemelik, tutukluluk, hızlı konuşma vb.) başlayabilmektedir.

Erken çocukluk döneminde en önemli başlangıç sebeplerinden bir tanesi taklittir. Yapılan araştırmalara göre; çocuklarda konuşma başlangıcın da özellikle çocuğun rol model aldığı anne-baba da var olan kekemelik ya da tutukluk problemi, çocukta kekemelik olarak ortaya çıkmaktadır. Anne ya da babanın farklı dillerde konuşması ya da farklı lehçeler kullanması çocukta konuşma problemine sebep olabilir.

Çocuk kekeme konuşmayı sürdürdükçe zaman içerisinde hafif derecede olan kekemeliğinde mutlaka artış olacaktır hatta bunun yanı sıra kelimeleri tam çıkartamayan çocukta tikli kekemelik görülebilmektedir.

Özetle çocuklar da kekemeliğin başlangıcı tutukluluk, kekemelik ve tikli kekemelik olarak devam eder. Yaş ilerledikçe sorunun ortadan kaldırılması güçleşmektedir.

Beyinleri öğrenmeye açık olan ve henüz yeni kekemelik problemi başlayan okul öncesi çocuğunda, öğrenim daha hızlı olduğundan, daha çabuk eğitime cevap verebilmekte ve sorunun tamamen ortadan kaldırılması sağlanabilmektedir.

Okuma yazma bilmemesi çocuk için bir engel teşkil etmemekle birlikte bu konuda uzman Çocuk Gelişimciler tarafından Play Terapi yöntemiyle oyun oynayarak çok daha kolay öğrenebilmektedirler.