Düşünce Kontrolü

Düşünce Kontrolü

Düşünceler,düşünceler

 

Düşünce                 Duygu             Davranış     

Düşünce, duygu ve davranışlarımız bir bütün halindedir. Her biri bir diğerini etkilemekle birlikte olumsuz düşünceler olumsuz duygulara ve dolayısıyla olumsuz davranışların ortaya çıkmasına sebep olmaktadır(Örneğin,3 yaşında babasından şiddet gören bir çocuğun, günlük yaşantısında sorun yaşamamasına rağmen sadece babasının yanında konuşma problemi yaşaması gibi).

Olumsuz bir duygu durumu içerisinde olduğumuzda aklımızdan geçen olumsuz düşünceler moralimizin daha da bozulmasına neden olur. Moralimizin bozulması ise çoğunlukla durumu düzeltmeye yarayacak yapıcı davranışlar yerine canımızı sıkan ve durumu bizim için daha da zorlaştıracak davranışlar içine girmemize neden olabilir.

Kekeme kişilerin bilinçaltında, kekemelik sonucu alay edilme ve küçümsenme korkuları oluşur. Bu korkulara birde kekemelik problemi eklendiğinde sorunlar kaçınılmaz olmaktadır.

Konuşma bozukluğu yaşayan bireyler özellikle toplum önünde ‘Ya söyleyemezsem, ya takılırsam ya da kekeleyeceğim’ düşüncelerine kapılmakta dolayısıyla aynı problemlerle kısır döngü içinde yaşamak zorunda kalmaktadırlar.